O Python je zájem nejen mezi profesionály. Tento vstřícný programovací jazyk pomáhá i na trhu práce

Kurzy programovacího jazyka Python praskají ve švech. Zájem o ně mají nejen IT profesionálové, ale o jeho základy i manažeři nebo lidé, kteří si chtějí zvýšit kvalifikaci například o schopnost vytvářet weby. Aktuálně je podle globálních údajů Python jedním z nejžádanějších programovacích jazyků na světě.

O Python je zájem nejen mezi profesionály.

Programovací jazyk Python používají v současné době nejen programátoři, ale i běžní zaměstnanci ve firmách, kterým pomáhá třeba s analýzou velkých objemů dat. Nezanedbatelnou motivací také je, že znalost Pythonu slibuje vysoké finanční ohodnocení. A ti, kteří jej ovládají mají perspektivu i v zahraničí, kde se průměrné ohodnocení ještě zvyšuje.

„Kurzy programovacího jazyka Python jsou nyní opravdovým hitem. A to jak v rámci firemního vzdělávání, tak i pro individuální zájemce, kteří si tím zvyšují kvalifikaci a svou hodnotu na trhu práce. Jednoduše tak již po základním kurzu dosahují znalostí, které jim umožňují efektivně analyzovat velké množství dat a orientovat se v problematice objektově orientovaného programování,“ říká Jan Dvořák, výkonný ředitel Počítačové školy Gopas.

Vývoj webů

Znalostí Pythonu lze snadno využít pro vývoj webů. Obsahuje širokou škálu nástrojů pro vývoj webových aplikací, jako jsou například Django, Flask, Pyramid, TurboGears, Web2Py, Bottle, CherryPy, Hug, Falcon, Sanic a FastAPI. Ty pak velmi pomáhají vývojářům v práci. Mohou totiž automatizovat implementaci běžných řešení, například bezpečné přihlášení uživatele na web, a tím zkrátit dobu vývoje. Vývojáři se tak mohou klidně soustředit na důležitější prvky, jako je například obchodní logika vytvářené aplikace. Kromě toho mohou tyto nástroje provádět také úkoly spojené s "dolováním" dat a obsahu webových stránek.

„Python je opravdu velmi přístupný programovací jazyk, zvlášť šikovný pro automatizaci různých vzorců typu „najdi na webové stránce údaj, ulož ho do tabulky, a opakuj to celý den“. Už po několika hodinách seznamování vám může začít šetřit čas – nebo přinášet radost jinak,“ říká Miroslav Sevelda z Počítačové školy Gopas.

Umělá inteligence

Python je také vhodným nástrojem tvorby aplikací pro umělou inteligenci a strojové učení. Ideální je například pro sběr dat a jejich vizualizaci, což mnohé firmy rády využívají a zúročují. Pomáhá zaznamenávat, porovnávat a vyhodnocovat všechna data a jeho jednoduchá syntaxe a velmi snadné programování z něj dělá velmi populární volbu programování umělé inteligence.

I začátečníci, kteří se chtějí naučit základům Pythonu se mohou jednoduše přihlásit do kurzu a již po krátkém školení budou schopni tento moderní, elegantní a vysoce efektivní programovací jazyk využívat.

„Účastníci kurzů se naučí základům programování v jazyce Python, které bohatě zúročí. Na základní kurz pak navíc mohou navázat některým z pokročilých kurzů a získat další praktické dovednosti od vývoje databázových aplikací až po tvorbu webů nebo datovou analýzu. To všechno jsou dnes firmami velmi poptávané dovednosti,“ říká Miroslav Sevelda z Počítačové školy Gopas.

Samostatnou kapitolou je využití jazyka Python pro testovaní, automatizaci a prototypování. Python je velmi dynamický jazyk, prakticky cokoliv se v něm dá provést doslova na pár řádcích. Bohatá standardní knihovna Pythonu a poté i portál PYPI nabízí nepřeberné množství rozšiřujících modulů, díky kterým je možné použít Python prakticky kdekoliv a na cokoliv.